A tapasztalat azt mutatja, hogy sokan tévesen egyenlőségjelet tesznek a tejallergia és a laktózérzékenység, azaz tejcukor intolerancia között, holott a valóságban a két rendellenesség nem azonos. A tejallergia leggyakrabban a csecsemőket érinti, és általában az érintett gyermek féléves kora környékén jelentkezik először. Persze nem tipikusan a kicsik betegsége ez, a felnőttek körében a világ lakosságának közel 2-3%-a szenved a tejallergia tüneteitől.
Amikor a szervezetünk veszélyt jelez
A tejallergia, csakúgy, mint az allergiák általában, a szervezetünk válaszreakciója. A testünk egy bizonyos anyagot, jelen esetben a tejben lévő fehérjét, veszélyesnek ítéli meg, és válaszként kóros tüneteket produkál.
Mitől lesz valaki tejallergiás?
A tejallergia döntően örökletes betegség. A genetikán túl, a tehéntej korai bevezetése is hozzájárul az allergia kialakulásához. Kijelenthető, hogy az anyatejen felcseperedő babák kevésbé vannak kitéve a tejallergia veszélyének, mint azok, akik tápszert, illetve tehéntejet kaptak életük első hónapjaiban.
Dióhéjban a tünetekről
Azon személyeknél, akik tejallergiával küzdenek, a tej legcsekélyebb jelentléte is kiváltja a szervezet kóros immunválaszát. A tejallergia tünetei egyébként nagyon hasonlítanak más típusú allergiás megbetegedések szimptómáihoz. A bőrérzékenység, a viszketés, a bőrkiütés és a hasfájás nagyon gyakori panaszok. A babáknál gyakori tünet a reflux, a székrekedés vagy épp ellenkezőleg: a súlyos hasmenés.
A gyógyulás egyedüli módja
Van-e kiút ebből az áldatlan állapotból? Nos, szerencsére a gyermekek esetében a tejallergia jóeséllyel teljesen gyógyítható. Ha beigazolódott a gyanúnk, és a csecsemőnk allergiás a tejben lévő fehérjére, szigorú diétát kell bevezetni, amelynek keretén belül mindennemű tejszármazékot ki kell iktatni a kicsi étrendjéből. A gyerkőc 2-3 éves korára a tejallergia akár teljesen eltűnhet.
A felnőttek már nem ilyen szerencsések
Ha a tejallergia felnőttkorban alakult ki, komoly diétával is csak nagyon kevés esélye van a gyógyulásnak. Ebben az esetben a teljes életmódváltás az egyedüli járható út, azaz, ha minden tejet tartalmazó táplálékot messziről kerülünk.