Mit várhatunk el a munkahelyünktől kismamaként?

0
128

A munka és a magánélet összehangolása soha nem egyszerű, különösen igaz ez akkor, amikor belevágunk a családalapításba. A terhesség és az anyaság is tele van kihívásokkal, és ebben az időszakban mindannyiunknak szüksége van egy kis extra támogatásra. Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy ilyenkor mit várhatnak el a munkahelyüktől, ezért az alábbiakban összefoglaljuk, hogy a Munka törvénykönyve hogyan szabályozza ezt az időszakot a munkavállalók számára.

1. Felmondási tilalom

Munkaviszonyunk rendes felmondással nem szüntethető meg a várandósság, a szülési szabadság és a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság időtartama alatt. Ez a védelem megilleti azt a nőt is, aki emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezeléseken vesz részt azok megkezdésétől számított hat hónapig. Fontos tudni azonban, hogy a felmondási tilalom csak akkor lép életbe, ha a várandósságról vagy a reprodukciós eljárás megkezdéséről a munkáltatót tájékoztattuk: ha nem így járunk el, a felmondás nem lesz jogellenes. 

Amennyiben nem veszünk igénybe fizetés nélküli szabadságot, a gyermek 3 éves koráig korlátozott védelem illet meg minket. Ez azt jelenti, hogy a munkáltató a munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásunkkal, képességeinkkel és a munkahely működésével összefüggő okból megszüntetheti a munkaviszonyunkat, utóbbi esetben azonban csak akkor, ha nem tud a képességeinknek és végzettségünknek megfelelő másik munkakört biztosítani. 

2. Szülési szabadság, fizetés nélküli szabadság

Minden anya jogosult egybefüggő 24 hét szülési szabadságra azzal, hogy ebből két hetet köteles is igénybe venni. A szabadságot úgy kell kiadni, hogy legfeljebb négy hét a szülés várható időpontja elé essen.

A gyermek harmadik életéve betöltéséig a munkavállaló – tehát nemcsak az anya – a gyermek gondozása céljából fizetés nélküli szabadságra jogosult, melyet az ő kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. A fizetés nélküli szabadság örökbefogadás esetén is igénybe vehető, háromévesnél idősebb gyermek esetén azonban legfeljebb hat hónapig.

3. Mentesülés a munkavégzési kötelezettség alól

A munkavállaló mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettség teljesítése alól az emberi reprodukciós eljárással összefüggő, egészségügyi intézményben történő kezelés időtartamára, a szoptató anya pedig a szoptatás első hat hónapjában naponta kétszer egy, ikergyermekek esetén kétszer két órára. A hatodik és a kilencedik hónap között ez naponta egy, ikergyermekek esetén naponta két órára illeti meg az anyát. 

Örökbefogadási eljárás folyamata esetén az érintett munkavállaló évente legfeljebb tíz munkanapra mentesül a munkavégzési kötelezettség alól az örökbe fogadható gyermekkel történő személyes találkozás céljából. 

4. Védelem a munkavégzés körülményeinek megváltozása esetére

Főszabály szerint a munkáltatónak lehetősége van arra, hogy átmenetileg a munkaszerződéstől eltérő munkakörben, munkahelyen vagy más munkáltatónál foglalkoztathassa a munkavállalót. Alapvetően ehhez a munkavállaló hozzájárulására nincs szükség, a szülő azonban nem kötelezhető más helységben való munkavégzésre a várandósság megállapításától a gyermek hároméves koráig, ezen felül pedig a gyermek tizenhat éves koráig, ha őt az adott munkavállaló egyedül neveli. 

Szintén a szülőket védő szabály az, hogy az anya számára a várandósság megállapításától a gyermek hároméves koráig, vagy az egyedülálló szülő számára gyermeke hároméves koráig rendkívüli munkaidő nem rendelhető el, ezt követően egy évig pedig csak a munkavállaló hozzájárulásával. Ugyanez a helyzet az éjszakai munkával azzal, hogy a nő vagy a gyermekét egyedül nevelő apa számára a gyermek hároméves korától tízéves koráig ilyen munkakörbe csak írásbeli hozzájárulásával osztható be.

5. Pótszabadság

A tizenhat évesnél fiatalabb gyermek után mindkét szülőt pótszabadság illet meg, melynek mértéke egy gyermek után kettő, két gyermek után négy, kettőnél több gyermek után összesen hét munkanap. A pótszabadság mértéke fogyatékos gyermekenként két munkanappal nő.

Az apát ezen felül megilleti tíz munkanap apasági szabadság, melyet a gyermek születését, vagy az örökbefogadást engedélyező határozat véglegessé válását követő második hónap végéig, legfeljebb két részletben vehet ki

A fentieken túl minden munkavállalót negyvennégy munkanap szülői szabadság illet meg a gyermek hároméves koráig.

6. Lehetőség az atipikus munkavégzésre 

A munkavállaló kérésére a munkáltató köteles részmunkaidős foglalkoztatást biztosítani a gyermek négyéves koráig. Nyolcéves korig a gyermek gondozását végző munkavállaló kérheti a munkavégzési helyének és a munkarendjének módosítását, a távmunkavégzésben való foglalkoztatását, valamint a részmunkaidőben való foglalkoztatását. Ezt a munkáltató nem köteles engedélyezni, az elutasítást azonban indokolnia kell. 

Extra segítség a munkaviszonyon kívül

Egy – vagy több – gyermek nevelése minden szülő számára komoly kihívás, melyhez a munkahelyen biztosított kedvezmények mellett is társulhatnak anyagi nehézségek, ezért az állam is különböző eszközökkel támogatja a gyermekvállalást. Lehetőségünk van bizonyos támogatások igénybevételére, ilyen például a falusi CSOK, a CSOK Plusz (THM: 3,2%, közzétéve: 2024.08.08.) vagy a babaváró hitel. A Falusi CSOK segítségével meghatározott kistelepüléseken, települések külterületén juthatunk egyszerűbben ingatlanhoz, ha pedig máshol szeretnénk lakást vásárolni, a CSOK Plusz igénybevételére van lehetőségünk. Ez egy kamattámogatott hitel, mely esetében a tőketartozás a gyermekek születésével csökken. 

A fentiektől eltérően a szabad felhasználású Babaváró hitelt (THM kamattámogatással: 0,6%, THM kamattámogatás nélkül: 10,5%, közzétéve: 2024.08.08.) nem csupán lakásvásárlásra használhatjuk fel, maximális összege pedig 11 millió forint. 

Láthatjuk, hogy kismamaként számos munkavédelmi szabály vonatkozik ránk, emellett pedig lehetőségünk van állami támogatások, különböző adó- és illetékkedvezmények, a gyermekek után járó pénzbeli és természetbeni ellátások igénybevételére, de akár a jelzáloghitelünk elengedésére is. Ha tehát babát vállalunk, nézzünk utána alaposan a minket megillető kedvezményeknek, hiszen ezek azt szolgálják, hogy gyermekünk minél jobb körülmények között nőhessen fel.

Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője a K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el.

- hirdetés -