Mi is az a fizioterápia?
A fizioterápia egy olyan kezelési módszer, mely természeti energiákat (fizikai, kémia) használ fel a mozgásszervi panaszok terápiájában és megelőzésében. Szerteágazó területei vannak, úgymint elektroterápia, fototerápia, termoterápia, hidroterápia, klímateápia, balneoterápia, inhalációs kezelések, valamint mechanoterápia. Ez utóbbiba tartozik a gyógytorna, mely a fizioterápia legspecifikusabb része.
Gyógytorna
A fizioterápia legfontosabb része a gyógytorna. A gyógytornász vagy más néven fizioterapeuta az adott páciens teljeskörű vizsgálatát követően, személyre szabott kezelési tervet állít össze. Pontosan így történik ez a KEKRA Gyógytorna Centrumban is. A gyógytorna célja az ízületi mozgások optimalizálása, az izomegyensúly helyreállítása, ennek köszönhetően a testtartás javítása, az állóképesség növelése, összességében pedig a mozgásszervi panaszok kezelése illetve megelőzése.
Váll gyógytorna
A vállízület, anatómiai felépítésének köszönhetően, szervezetünk legnagyobb mozgásterjedelemmel rendelkező ízülete, de ezért sajnos azt az árat fizetjük, hogy nagyon könnyedén képes elveszíteni a stabilitását, amely fájdalomhoz, mozgáskorlátozottsághoz, illetve sérülésekhez vezet. Az ízületet alkotó fej és vápa nem illeszkedik tökéletesen, ezért a stabilitásért különböző aktív (izmok) és passzív (tok, szalagok) stabilizátorok felelnek.
Ha ezeket sérülés vagy túlterhelés éri csökkenhet a funkciójuk, az izmok gyengülhetnek, a szalagok elszakadhatnak, ennek köszönhetően pedig instabilitás és fájdalom alakulhat ki a vállízületben. A váll panaszok kezelésre kiválóan alkalmas a váll gyógytorna és a manuálterápia is, azonban a megfelelő módszerek kiválasztását mindig egy páciens központú mozgásszervi vizsgálat előzi meg, hiszen ez elengedhetetlen a gyógytornász számára, hogy átfogó képet kapjon az illető állapotáról.
Befagyott váll
A befagyott váll szindróma, a vállízületet és az azt körülvevő lágyrészek krónikus gyulladásos megbetegedése. Az elváltozás különböző stádiumaiban, különböző tünetek jelentkeznek. Kezdetben jelentős fájdalom alakul ki a vállban, mely nyugalomban, illetve éjszaka akár fokozódhat is. Későbbiekben ez az intenzív fájdalom csökken, azonban a váll mozgástartománya minden irányba jelentősen beszűkül, ezzel igencsak megnehezítve a hétköznapi tevékenységeket.
A fent említett tünetek egy idő után csökkennek, a befagyott váll „oldódik”, és visszatérnek a fájdalommentes mozgások, ez viszont akár 1,5-2 évet is igénybe vehet. Mivel ez egy hosszadalmas folyamat, mely jelentősen befolyásolja a mindennapi életet, érdemes rendszeresen gyógytorna gyakorlatokat végezni, mert ennek segítségével javítható az életminőség ebben a viszonylag hosszú időszakban.
A gyógytorna segít a fájdalom csökkentésében és a mozgástartomány növelésében. A KEKRA Gyógytorna Centrumban pedig manuálterápiával is kiegészítjük a gyógytornát, mert így még jobb eredményeket érhetünk el a befagyott váll szindróma kezelésében és megelőzésében.