Hogyan vakoljunk helyesen házilag? Tippek és trükkök

0
739
vakolas

Bár a vakolás az egyik legutolsó lépés új külső vagy belső falrész elkészítésekor, semmiképp nem szabad félvállról venni. Sok embernek nem fér bele a költségkeretébe, hogy felfogadjon egy szakembert, ezért inkább maguk próbálkoznak meg a feladattal. Elsőre a vakolás talán bonyolultnak tűnhet, azonban nincs okunk félni – íme néhány hasznos tanács, amelyekkel könnyedén és zökkenőmentesen elvégezhetjük a műveletet.

Mielőtt belevágnánk…

Először is be kell szerezni a vakoláshoz a megfelelő felszereléseket. Ami a szerszámokat illeti, szükségünk lesz egy kőműves kanálra, kőműves serpenyőre, polisztirol simítóra és vezetőszárakra. Az anyagok tekintetében is rövid lesz a lista: mindössze homok, cement, mészhidrát is víz fog kelleni. A habarcs egyébként külön is megvásárolható, tipp: a Metalloglobus webáruház kínálatából kedvező áron beszerezhetünk kiváló minőségű vakolatot, ráadásul rövid időn belül ki is szállítják. Mielőtt azonban rögtön nekiesnénk a vakolásnak, egy-két dolgot tartsunk szem előtt.

Nagy melegben vagy hidegben ne vakoljunk – előbbi esetében a túl gyors száradás miatt megrepedezhet a felület, míg utóbbi esetében a nedves fal könnyen megfagyhat. Érdemes lehet megnézni néhány videót az interneten, és próbáljunk meg bevonni egy ismerősünket is a vakolásba, aki már korábban csinált hasonlót. Amennyiben egyedül állunk neki, kezdjük a kevésbé fontos falrészekkel, így mire a kritikus pontokhoz érünk, már lesz némi gyakorlatunk a vakolásban.

Első lépés: mérjük fel a falakat

Mindennek az alapja a megfelelő előkészítés – nincs ez másképp a vakolásnál sem. Hogy a falfelület készen áll-e a vakoláshoz, tegyünk fel magunknak pár kérdést: száraz vagy nedves a felület? Milyen a fal állapota: málló és laza szerkezetű, vagy nagyjából szilárd és egyben van? A fal egyenletes vagy egyenetlen felületű?

Második lépés: a fal előkészítése

Ha túl nedve a fal, várjuk meg, amíg megszárad. Egyenletlen vagy rossz állapotú falnál mindenképp ki kell javítani a hibákat, hogy vakolni tudjunk rajta. Emellett tisztítsuk la a felületet, a por és kosz ugyanis gátolja a vakolat megfelelő tapadását.

Harmadik lépés: a padló előkészítése

A munkálatok idejére takarjuk le a padlót egy ponyvával, hogy utóbb ne kelljen órákig takarítani. A rögzítéséhez használhatunk festőszalagot, így nem fog elmozdulni, miközben vakolunk. Érdemes ugyanígy eljárni a bútorokkal, ajtó- és ablakfélfával, kapcsolókkal, konnektorokkal stb.

Negyedik lépés: fröcsköljük elő a falat

A fal előfröcsköléséhez úgynevezett gúzolást hajtunk végre. Ennek célja, hogy a felesleges port és egyéb szennyeződéseket megkössük, és egyenletes felületen dolgozhassunk. A művelet körülbelül ahhoz hasonlítható, mint amikor festésnél több réteget viszünk fel. Miután előfröcsköltük a falat, a vakolatréteg egyenletesen fog megtapadni.

Ötödik lépés: a vakolat elkészítése

Az utolsó és egyben legnehezebb lépés a vakolat készítés. Vigyünk fel 2 méterenként függőleges vezetősávokat a falra, és ne hagyjuk ki a sarkokat sem. Minden vezetősávot legalább 15-25 cm szélességűre alakítsunk ki a vakolat végleges szintjében. Ez fog ugyanis felelni azért, hogy a vakolat egyenletes legyen, ezért inkább ellenőrizzük többször is. Miután ezzel megvagyunk, várjunk 1-2 órát, majd a kőműves serpenyővel vigyük fel a habarcsot, amelyet egyengessünk el egy lehúzódeszkával. A műveletet többször is meg kell majd ismételni, miután első lehúzás alkalmával még biztosan hézagos, lyukas lesz a végeredmény.

 

 

- hirdetés -