A fúrókalapácsok, csiszológépek nem csak az építkezések és felújítások nélkülözhetetlen eszközei, de a házi barkácsolók szerszámgép repertoárjában is megtalálhatók. Éppen ezért ezen a területen is folyamatosak a fejlesztések, amelyek célja a megnövelt hatékonyság, precizitás, a felhasználóbarát működés és a hosszabb élettartam. Cikkünkben összefoglaljuk, hogy melyek az legfontosabb újítások az utóbbi időben.
Fúrókalapácsok: hosszabb élettartam és felhasználóbarát működés
A fúrókalapács talán az egyik legfontosabb szerszámgép, ha felújítási, építési projektekről van szó. A speciális technológiának köszönhetően ugyanis olyan kemény anyagok fúrása, megmunkálása is lehetséges, mint a beton, falazat vagy kő. Az elmúlt években a fejlesztések középpontjában a tartósság, megnövelt teljesítmény és a felhasználói kényelem álltak.
Szénkefe nélküli motorok: szintlépés a hatékonyságban és tartósságban
A szénkefe nélküli motorok óriási technológiai előrelépést jelentettek a szénkefés motorokhoz képest. Bár mindkét technológia elektromágneseket használ a forgó mozgás előidézésére, a szénkefe nélküli motorokban már nincs szénkefe és tekercs, ehelyett elektromos áramkörök és szenzorok segítik a működést. A különbség jelentős: a szénkefe nem kopik el, így kevesebb a karbantartási feladat és jelentősen nő a motor élettartama.
Ráadásul a szénkefe nélküli motorok hatékonyabbak, hiszen nem vész el energia a szénkefe súrlódásakor. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy kevesebb áramot fogyaszt a szerszámgép, illetve hosszabb ideig használható egy akkumulátor töltéssel.
Megnövelt ergonómia a kényelmes használatért
A fúrókalapácsok használata komoly fizikai munkát is jelenthet – ami egyrészt adódik a berendezés súlyából, illetve, hogy ellen kell tartani a munka során. Éppen ezért nagy szerepe van annak, hogy a gép kialakítása minél átgondoltabb és felhasználóbarátabb legyen.
Ezen a területen is jelentős újítások történtek: a modern gépekbe már komoly rezgéscsillapító rendszer került, a szerkezet kikönnyített, de az állítható fogantyú rendszer is nagy segítséget jelent, hiszen így a fogantyúk elhelyezését az egyéni igényekhez lehet alakítani.
A szerszámgépeket sem kerüli el a smart technológia
Bár az “okos” és “smart” kifejezések elcsépeltnek tűnhetnek, de már a szerszámgépek területén is megkerülhetetlenek az ilyen megoldások. Egyre gyakrabban találkozni olyan modellekkel, amelyek például Bluetooth-os kapcsolaton keresztül kommunikálnak a külső perifériákkal, az ütvefúró esetében például az elszívókkal.
Sőt ma már a legmodernebb modelleket telefonos applikációval lehet monitorozni, amely követi mind a teljesítményt, vagy karbantartási figyelmeztetéseket küld a felhasználónak. Ez jelentősen meghosszabbíthatja a szerszámgépek élettartamát.
És mi a helyzet a csiszológépek területén?
A csiszológépek fajtái rengeteg területen alkalmazhatóak – nem csak az építkezéseken, de például az asztalos munkálatoknál vagy az autóiparban is. Könyvet lehetne írni az egyes fajták legújabb fejlesztéseiről, de mi most az általános innovációkra hagyatkozunk. A csiszológépek területén a legfontosabb fejlesztések a pontosságot, a sokoldalú használatot és az automatizált működést célozzák meg.
CNC vezérlés
Talán a legfontosabb újítás a CNC – azaz a számítógépes numerikus vezérlés – integrálása. Ez minden eddiginél precízebben szabályozható csiszolási folyamatot tesz lehetővé, de jelentősen gyorsítja a munkafolyamatokat is. A CNC vezérlés olyan összetett alkatrészek gyártását és megmunkálását segíti, ahol a méretbeli tűréshatár már kifejezetten alacsony.
Jelentős a fejlődés a csiszolóanyagok területén is
A kiváló minőségű csiszolóanyagok használata nagymértékben növeli a teljesítményt, hiszen nő az anyageltávolítás sebessége. Konzisztensebb felületeket kaphatunk, rövidebb idő alatt.
- Az elmúlt években a gyártók a még egyenletesebb kötőanyag eloszlásra is koncentráltak, ami azt jelenti, hogy az alap és fedő kötőanyagok eloszlása még állandóbb.
- A csiszolószemcséket tökéletesítették az egyes csiszolási munkálatokhoz, és kizárólag állandó méretű, keménységű szívósságú és formájú szemcséket alkalmaznak.
- A legtöbb csiszolóanyag ezen kívül egy extra kiegészítő bevonattal van ellátva, ez a fedőanyag pedig megkönnyíti a keletkező por (például a festékrészecskék) kijuttatását a csiszolóanyag felületéről.
Összefoglalva a fentieket, mind a fúrókalapácsok, mind a csiszológépek esetén folyamatosan fejlődik a technológia így a munka hatékonyabbá,kényelmesebbé válik. Kíváncsian várjuk, hogy milyen újdonságokkal készülnek a gyártók a jövőben!