A gazdag termés alapjait az őszi lemosó permetezéssel tehetjük le

0
607
őszi lemosó permetezés

Jóllehet, néhány gazda lebecsüli jelentőségét, de az őszi lemosó permetezés preventív jellege legalább akkora mértékű, mint a tavasszal, rügypattanás előtt megejtendő kezelésé. Az utóbbi években jellemzővé vált lágy időjárás sajnos rendkívül kedvező hatással van a gyümölcsfák és a szőlő már-már számtalanná duzzadó betegségeinek terjedésére. Öröm az ürömben viszont, hogy egy alapos, szakszerű őszi lemosó permetezéssel elejét vehetjük a megbetegedéseknek, esélyt sem adva a kórokozók elszaporodásának.

Mikor álljunk neki a munkának?

Az őszi lemosó permetezés legideálisabb időpontja a november közepe és vége közötti időszak. Az időbeli behatárolás azonban manapság már nem annyira kézenfekvő, ezért inkább hagyatkozzunk a növényeink aktuális állapotára. Ezt a metódust követve, a permetezést, ha lehet, időzítsük 60-80%-os lombhullás idejére. Ha a gyümölcsfáink már elérték ezt a stádiumot, válasszunk ki egy szélcsendes, fagymentes napot a munka hatékony elvégzésére. Ahhoz azonban, hogy a permetezéssel a lehető legjobb eredményt érjük el, érdemes elvégeznünk néhány kiegészítő feladatot.

Apró, de annál hatásosabb trükkök a teljes körű védelemért

Mielőtt nekilátnánk az őszi lemosó permetezésnek, alaposan készítsük elő a terepet a permetszerek minél effektívebb hasznosulásához. Az előző nyári termésből megmaradt, aszott, aszalványszerű gyümölcsöket mindenképp távolítsuk el a kezelendő növényről, hiszen ezek a gyümölcsmúmiák a legkényelmesebb melegágyai a kórokozóknak. Szintén rásegíthetünk a célravezetőbb kezelésre, ha a beteg vagy sérült ágakat is levágjuk a tényleges permetezés előtt. Ha megvagyunk a megelőző jelleggel bíró metszéssel, ne feledkezzünk meg az általunk ejtett vágások szakszerű sebkezeléséről sem!

Az alaposság az eredményes őszi lemosó permetezés legfontosabb ismérve

Ahogyan azt a megnevezése is mutatja, az őszi lemosó permetezéssel lemossuk, megtisztítjuk a növényeinket a kórokozóktól. Ennélfogva a szokásosnál jóval nagyobb mennyiségű (1000-1500 l/ha) permetlét kell a szőlő és a fák felszínére juttatnunk, hogy az a lekisebb repedésekbe, legeldugottabb helyekre is gond nélkül eljusson.

- hirdetés -